Krótki opis projektu

Celem projektu jest utworzenie aktywnej platformy współpracy pomiędzy sektorem naukowym i B+R a szpitalami, przychodniami i innymi obiektami z szeroko rozumianej ochrony zdrowia a także inżynierami (projektantami, wykonawcami, osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie budynków w ruchu) instalacji sanitarnych i inżynierii środowiska (wentylacja, klimatyzacja, wodociągi i kanalizacja, ogrzewnictwo, gazownictwo, instalacji gazów medycznych i rozwiązań w zakresie odpadów medycznych) w tego rodzaju obiektach. Nowa platforma będzie wspierać transfer wiedzy i technologii inżynieryjnych stosowanych w obiektach ochrony zdrowia oraz umożliwiać rozwój krajowym przedsiębiorcom i producentom urządzeń kierowanych do szpitali.

Motywacją do podjęcia tematu przez Zrzeszenie jest brak krajowych norm, wytycznych czy zbioru dobrych praktyk dotyczących projektowania instalacji sanitarnych w obiektach ochrony zdrowia jak również fakt, że
każdego roku 5% pacjentów hospitalizowanych ulega zakażeniom szpitalnym, daje to roczną liczbę zakażeń szpitalnych na poziomie ok. 400 tys. Jednocześnie zakażenia szpitalne mogą doprowadzić do wydłużenia procesu rekonwalescencji, powikłań, niepełnosprawności a nawet śmierci pacjentów. Jednym z elementów procesu zapewnienia bezpiecznego dla pacjentów i personelu medycznego środowiska w szpitalach są rozwiązania techniczne zastosowane w danym obiekcie. Aby wesprzeć proces zwiększenia świadomości praktyków na temat możliwości technicznych, które można zastosować w obiektach ochrony zdrowia i będą miały wpływ na ograniczenie ryzyka zakażeń, było w PZITS powołanie międzybranżowego Zespołu ds. obiektów ochrony zdrowia.

Celem działania Zespołu jest wprowadzanie na grunt krajowy najnowszych osiągnieć i wyników badań naukowych, promowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie instalacji oraz współpraca z interesariuszami celem poprawy jakości środowiska wewnętrznego w obiektach ochrony zdrowia, zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu pacjentów oraz personelu w szpitalach, przychodniach itp.

Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą: dyrektorzy i personel niemedyczny szpitali i innych obiektów ochrony zdrowia, inżynierowie instalacji sanitarnych (projektanci, wykonawcy, osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu, serwisanci), producenci urządzeń i rozwiązań stosowanych w obiektach ochrony zdrowia. Docelowymi odbiorcami będą pacjenci szpitali, przychodni i innych obiektów ochrony zdrowia a także kadra medyczna, która będzie prowadzić leczenie pacjentów w zdrowych i bezpiecznych (również dla siebie) warunkach.

Realizacja projektu będzie obejmować następujące etapy:
Etap 1. Utworzenie systemu identyfikacji i monitoringu krajowych i światowych publikacji badawczych dotyczących instalacji sanitarnych obiektów ochrony zdrowia.
W ramach etapu opracowane będą procedury i narzędzia monitorujące pojawianie się nowych publikacji dotyczących tworzenia zdrowego i komfortowego środowiska w obiektach służby zdrowia, bazujące na dostępnych bazach publikacji naukowych (Scopus, Web of Science, Google Scholar czy PubMed), a także przygotowane zostaną przeglądy danych naukowych dotyczących (w formule evidence based practice) dotyczących najlepszych praktyk, wymagań i rozwiązań wpływających na zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.
Etap 2. Opracowanie kompendium wiedzy na temat najnowszych możliwości, rozwiązań, dobrych praktyk i wymagań dotyczących obiektów ochrony zdrowia.
W ramach etapu wyniki analiz i badań przeprowadzonych w pierwszym etapie przyczynią się do opracowania wymagań, wytycznych i dobrych praktyk, które mogą być implementowane w krajowych obiektach ochrony zdrowia.
Etap 3. Opracowanie i wdrożenie bezpłatnego portalu informacyjnego w wersji on-line wspierającego transfer najnowszych wyników badań naukowych do krajowej praktyki.
Portal informacyjny będzie zawierać opracowane podstawowe i zaawansowane materiały i informacje w formach dostosowanych do docelowego odbiorcy (medycy, specjaliści branży technicznej odpowiadających za utrzymanie instalacji sanitarnych a także projektanci, wykonawcy i inżynierowie pozostałych specjalności projektujący i wykonujący instalacje sanitarne w obiektach ochrony zdrowia). Na portalu zamieszczone będą również wszystkie wymagania formalne, procedury i uregulowania oraz dobre praktyki stosowane w innych krajach wraz z komentarzami dotyczącymi specyfiki poszczególnych rozwiązań. Upowszechnienie wyników projektu, oprócz portalu informacyjnego, będzie realizowane za pomocą cyklu warsztatów organizowanych w formie webinariów w formie do planowych odbiorców a także spotkań osobistych w celu wspierania bezpośredniej wymiany doświadczeń między grupami docelowymi.

Wierzymy, że realizacja niniejszego projektu przyczyni się do zacieśnienia współpracy między interesariuszami projektu, co wpłynie pozytywnie nie tylko na rozwój innowacyjności krajowych przedsiębiorców ale przede wszystkim przełoży się na lepsze warunki środowiska wewnętrznego w istniejących, modernizowanych i nowotworzonych obiektach ochrony.