Kontekst badania
Zanieczyszczone powierzchnie środowiskowe (klamki, uchwyty, blaty, łóżka, obudowa aparatury medycznej itp.) w placówkach opieki zdrowotnej narażają pacjentów na ryzyko nabycia zakażeń wewnątrzszpitalnych. Zakażenia związane z opieką zdrowotną należą do 10 najczęstszych przyczyn zgonów w Stanach Zjednoczonych i są najczęstszym powikłaniem u pacjentów otrzymujących opiekę w szpitalach w USA. Oprócz zwiększonego ryzyka zachorowalności i śmiertelności, zakażenia te zwiększają koszty opieki szpitalnej i wydłużają pobyt o 7,8 dnia. Czyszczenie i dezynfekcja powierzchni często dotykanych za pomocą gotowych do użycia chusteczek dezynfekujących jest powszechną praktyką w całym amerykańskim systemie opieki zdrowotnej. Jednak skuteczność czyszczenia i dezynfekcji zależy od wielu czynników, w tym od tego, jak dokładnie środek dezynfekujący jest stosowany przez personel sprzątający. Niestety, ale niski poziom dokładności czyszczenia jest powszechnym problemem w wielu amerykańskich szpitalach. Jedną z potencjalnych metod ulepszenia techniki czyszczenia i zwiększenia dokładności dezynfekcji jest zastosowanie nowej technologii koloryzacji w celu zapewnienia mechanizmu wizualnego sprzężenia zwrotnego w czasie rzeczywistym. Dodatek koloru umożliwia chusteczkom dezynfekującym pozostawienie niebieskiego odcienia na powierzchni, umożliwiając personelowi wizualne potwierdzenie, które powierzchnie zostały wytarte i ocenę, jak dokładnie środek dezynfekujący został rozprowadzony na powierzchniach. Kolor zanika po kilku minutach, gdy stosowana jest skuteczna technika czyszczenia.
Cel i hipotezy
Celem badania była ocena wpływu dodatku barwiącego do środka dezynfekującego na czystość mikrobiologiczną pomieszczenia a także czasu przygotowania pomieszczenia do ponownego użycia.
Metoda badawcza
Badania przeprowadzono w 160-łóżkowym szpitalu Griffin Hospital, Derby, CT, USA w okresie 5 tygodni od 18 listopada 2023 r. do 22 grudnia 2023 r. Badanie zostało podzielone na tygodniową fazę kontrolną, podczas której czyszczenie pomieszczeń pacjentów odbywało się zgodnie z protokołem szpitalnym przy użyciu standardowych chusteczek dezynfekujących z wybielaczem (Clorox Healthcare Bleach Germicidal Wipes, Clorox) oraz tygodniową fazę interwencyjną, podczas której czyszczenie pomieszczeń odbywało się przy użyciu dodatku koloryzującego w połączeniu ze standardowymi chusteczkami wybielającymi. Personel sprzątający został przeszkolony w zakresie użytkowania produktu i przeszedł 3 tygodniowy okres wdrożeniowy. Wybór pomieszczeń odbywał się losowo przy użyciu próby dogodnej. Do testów wytypowano 15 różnych często dotykanych powierzchni. Ocenę skuteczności dezynfekcji przeprowadzono na podstawie oznaczonej liczebności drobnoustrojów za pomocą płytek odciskowych RODAC Wyznaczone powierzchnie często dotykane obejmowały: klamkę drzwi łazienki, uchwyt umywalki w łazience, poręcz łóżka, stolik nocny, pilota do połączeń, podnóżek, zagłówek, pompę infuzyjną, przełącznik światła, materac, uchwyt umywalki, telefon, deskę sedesową, krzesło i szafkę. Płytki RODAC inkubowano przez 24 godziny, a następnie liczono jednostki tworzące kolonie (CFU). Zgodnie ze standardowymi protokołami mikrobiologicznymi płytki z koloniami w liczbie >250 CFU uznawano za niepoliczalne i wykluczano ze średniej liczby CFU.
Rezultaty badań i ich interpretacja
Łącznie pobrano próbki z 400 powierzchni o dużym natężeniu dotyku (200 w fazie kontrolnej i 200 w fazie interwencyjnej).
W fazie kontrolnej 92% powierzchni często dotykanych, wymazanych przed czyszczeniem pomieszczenia, dało wynik pozytywny pod względem kolonii drobnoustrojów, w porównaniu do 60% powierzchni często dotykanych, wymazanych po czyszczeniu pomieszczenia chusteczkami z alkoholem. Na około 5% powierzchniach wymazanych przed czyszczeniem oznaczono >250 CFU w porównaniu do 1% powierzchni wymazanych po czyszczeniu. Po czyszczeniu pomieszczenia zaobserwowano 60,45% redukcję mikroorganizmów. Średni czas rotacji pomieszczeń wyniósł 39,10 minut ± 12.
W fazie interwencji, ponownie 92% powierzchni często dotykanych, wymazanych przed czyszczeniem pomieszczenia dało wynik pozytywny na obecność drobnoustrojów, w porównaniu do 31% powierzchni często dotykanych, wymazanych po czyszczeniu. Około 9% powierzchni wymazanych przed czyszczeniem pomieszczenia wykazywało liczebność kolonii mikroorganizmów >250 CFU w porównaniu do 1% powierzchni wymazanych po czyszczeniu badanego pomieszczenia. Po czyszczeniu zaobserwowano 91,33% redukcję średniej liczby jednostek tworzących kolonie (CFU) (P < 0,01). Średni czas rotacji pomieszczeń wyniósł 36,80 minut ± 9,11.
Wyniki wskazują, że stosowanie standardowych chusteczek dezynfekujących na bazie wybielacza, barwionych nowym dodatkiem koloryzującym, skutkuje lepszą redukcją zanieczyszczeń mikrobiologicznych powierzchni, dzięki czemu sale pacjentów są o 69,2% czystsze w porównaniu z zastosowaniem samych chusteczek dezynfekujących na bazie wybielacza. Ponadto udowodniono, że dodanie dodatku barwiącego nie miało wpływu na aktywność mikrobiologiczną samego środka dezynfekującego, co wskazuje, że zmniejszenie skażenia mikrobiologicznego było wynikiem dokładniejszej techniki czyszczenia, którą umożliwiał dodatek barwiący. Innym pozytywnym odkryciem, było to, że użycie dodatku barwiącego zmniejszyło wskaźnik pozostałego zanieczyszczenia powierzchni o 48,3% (z 60% do 31%. Biorąc pod uwagę, że dodatek barwiący został przetestowany i jest kompatybilny z większością dostępnych w sprzedaży marek wybielaczy, czwartorzędowych amoniowych i chusteczek z nadtlenkiem wodoru powszechnie stosowanych w szpitalach, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań nad tym, czy dodatek barwiący może dodatkowo skrócić czas dezynfekcji, co może mieć wpływ na jednostki o dużej przepustowości lub szpitale.
Wnioski
Wykorzystanie dodatku barwnika w składzie środka przeznaczonego do dezynfekcji powierzchni poprawia dokładność czyszczenia przy jednoczesnym zachowaniu wydajności operacyjnej tj. nie wydłuża procedury czyszczenia. Nowy dodatek barwiący może być realnym rozwiązaniem w celu stworzenia czystszych środowisk opieki i zmniejszenia ryzyka infekcji.
Ograniczenia zakresu badawczego
Badanie przeprowadzono w jednym szpitalu na ograniczonej liczbie oddziałów, gdzie pokoje wybrano na podstawie dogodnego próbkowania. Innym ograniczeniem niniejszego badania było to, że nie została określona dokładność czyszczenia przez konkretnych pracowników.
Artykuł opublikowano w American Journal of Infection Control